wtorek, 2 lipca 2024

IV MnO Warownia 2024


IV Marsz na Orientację
Warownia 2024


Impreza poświęcona twórczości Stanisława Staszewskiego, "Taty Kazika"


Komunikat startowy

1. Organizator oraz osoby, które ogarniają zawody

Organizator: Bumelant (Krzysztof Nowak), kierownik bazy: Anna Bogdanowicz, pozostałe osoby, które ogarniają zawody: Szymon Kałużyński, Tomek Bieliński, Anita Bielińska, Gromuś, Damian. Budowniczowie tras: Krzysztof Nowak (wszystkie trasy), Sędzia Główny: Krzysztof Nowak. Kontakt do organizatora: mail - krzysiu.novak(małpa)gmail.com, telefon: 506 582 471.

2. Sponsorzy i partnerzy

Powiat Świecki (współorganizator), Gmina Drzycim, Gmina Jeżewo, Drukarnia "Akwilon", Pomorska Komisja Imprez na Orientację, SKPT Gdańsk, Nadleśnictwo Trzebciny, Nadleśnictwo Dąbrowa

3. Termin

13-15.09.2024r.

4. Baza zawodów

Gospodarstwo agroturystyczne "Czarna Podkowa" w Gródku/Krąplewicach, gmina Drzycim/Jeżewo, powiat świecki, woj. kujawsko-pomorskie, wg mapki poniżej, przy czym start i meta trasy kajakowej nastąpi z przystani wodnej nad Zalewem Gródeckim na rzece Wdzie, ok. 2,5 km od bazy zawodów. Toalety, łazienki, prysznice oraz stołówka, na której będzie wydawana zupa regeneracyjna dla uczestników będą do dyspozycji uczestników na terenie Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krąplewicach, oddalonej 1,6 km od bazy zawodów, w dniach i godzinach określonych w ramowym programie zawodów (punkt 8 komunikatu startowego).














Koordynaty bazy zawodów: 53.50195693907622, 18.40548236865712
Link do lokalizacji bazy zawodów w google maps:
https://maps.app.goo.gl/zrUCaFtmjDyjAbVz5 
Koordynaty przystani wodnej nad Zalewem Gródeckim: 53.51100760031872, 18.373939021172163
Link do lokalizacji przystani wodnej nad Zalewem Gródeckim:
https://goo.gl/maps/fNyCXEYGXicX6ncT6
Koordynaty Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krąplewicach: 53.50954456877321, 18.42009926979417
Link do lokalizacji Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krąplewicach w google maps:
https://maps.app.goo.gl/1NBW3gZwC9xQRrzcA
Miejsca parkingowe dla aut będą na terenie bazy zawodów w gospodarstwie agroturystycznym "Czarna Podkowa".

5. Ranga imprezy

Puchar Polski w marszach na orientację (etapy I-III tras: TZ, TU i TT)
Puchar Polski Młodzieży w marszach na orientację (etapy I - III tras TU, TT i TP, na których będą rozgrywane kategorie - odpowiednio - TJ, TM i TD)
Puchar woj. kujawsko-pomorskiego w marszach na orientację (etap II trasy TZ, etap II trasy TU i etap III trasy TT)
Puchar Pomorza Gdańskiego Krótkodystansowych Imprez na Orientację PPG KInO 2024 (etap II trasy TZ i TU, etapy II i III tras TT i TP)
Puchar Pomorza Gdańskiego Długodystansowych Imprez na Orientację PPG DInO 2024 (etap III trasy TZ, czyli trasa T(T)T, czyli (tor)turystyczna będzie zaliczana do kategorii BT pucharu, zaś etap III trasy TU, czyli TTDł, czyli turystyczna długodystansowa, do kat. T pucharu)

6. Forma i kategorie

TZ (zaawansowani) inaczej Maraton TZ - etap I nocny "A gdy będę umierał", dystans ok. 7,2 km, etap II dzienny "Celina", dystans ok. 12,3 km, etap III nocny "Knajpa morderców", dystans ok. 27 km; trasa przeznaczona dla bardzo doświadczonych amatorów zabaw z mapą i kompasem, dobrze znoszących objawy PTSD (zespół stresu pourazowego, czy też w tym przypadku postartowego), na etapach I i II mapy mocno zmodyfikowane, zakombinowane i zabełtane jak jajko na kogel-mogel, w skali od 1:1000 do 1:15 000, na etapie III pomieszanie mapy pełnej w skali 1:25 000 z mapą przekształconą, wycinki w skali od 1:1000 do 1:5000. Teren od płaskiego po mocno pofałdowany, trochę mikrorzeźby. Zespoły 1-2 osobowe. Na tej trasie będzie rozgrywana kategoria wiekowa open (TS).

TU (średniozaawansowani) inaczej Maraton TU - etap I nocny "Śmierć poety", dystans ok. 6,3 km, etap II dzienny "Nie dorosłem do swych lat", dystans ok. 10,6 km, etap III nocny "Marianna", dystans ok. 19,3 km; trasa przeznaczona dla zawodników, którzy mają już jakieś doświadczenie w marszach na orientację, potrafią chodzić po mapie z niepełną treścią, ale nie do końca radzą sobie z ogromną liczbą wycinków, tutaj od ilości wycinków nie dostanie się oczopląsu, natomiast trzeba będzie się nachodzić po "białej kartce", tj. na szago, na etapach I i II mapa modyfikowana, niepełna, na etapie III mapa pełna, choć możliwe są pewne kombinacje i przekształcenia jednak w stopniu nie przyprawiającym o ból głowy. Teren od płaskiego po mocno pofałdowany, trochę mikrorzeźby. Zespoły 1-3 osobowe. Wszystkie etapy piesze. Na tej trasie będzie prowadzona dodatkowo kategoria wiekowa juniorska, młodzież od 17 do 20 lat (TJ). Informacja o maksymalnej dopuszczalnej liczbie osób w zespole, aby został on sklasyfikowany w Pucharze Polski Młodzieży w marszach na orientację zostanie podana w terminie późniejszym. 

TT (niezaawansowani) - etap I nocny "Ballada o dwóch siostrach", dystans ok. 6,3 km, etap II dzienny "Bal kreślarzy", dystans ok. 7,2 km, etap III dzienny "Samotni ludzie", dystans ok. 6,5 km; trasa przeznaczona dla trochę więcej niż początkujących, mapa o treści niepełnej, nieznacznie zakombinowana, teren od płaskiego po mocno pofałdowany, trochę mikrorzeźby. Zespoły 1-5 osobowe. Wszystkie etapy piesze. Na tej trasie będzie prowadzona dodatkowo kategoria wiekowa młodzieżowa, młodzież od 14 do 16 lat (TM). Informacja o maksymalnej dopuszczalnej liczbie osób w zespole, aby został on sklasyfikowany w Pucharze Polski Młodzieży w marszach na orientację zostanie podana w terminie późniejszym.

TP (początkujący) - etap I nocny "Dziewczyna się bała pogrzebów", dystans ok. 7,0 km, etap II dzienny "Baranek",  dystans ok. 5,7 km, etap III dzienny "Notoryczna narzeczona", dystans ok. 6,5 km;
trasa dla początkujących, mapa pełna, zaktualizowana, aczkolwiek będą smaczki na selekcję. Zespoły 1-10 osobowe (w Pucharze PPG KInO punktować będą zespoły maksymalnie 5-osobowe). Wszystkie etapy piesze. Na tej trasie będzie prowadzona dodatkowo kategoria wiekowa dziecięca, do 13 lat (TD). Informacja o maksymalnej dopuszczalnej liczbie osób w zespole, aby został on sklasyfikowany w Pucharze Polski Młodzieży w marszach na orientację zostanie podana w terminie późniejszym. 

TK (kajakowa) - "Kochaj mnie, a będę twoją", jeden etap dzienny, rogaining 5 godzin, dystans ok. 15 km, zespoły 2-osobowe, mapa niepełna, część punktów na mapie kombinowanej, ale raczej mniejsza część. Trasa ta będzie także I etapem kategorii AR.

TR (rowerowa) - "Kurwy wędrowniczki", jeden etap dzienny, rogaining 8-godzinny, dystans ok. 150 km, zespoły 1-3 osobowe. Trasa ta będzie także II etapem kategorii AR (przy czym w kat. AR dopuszcza się wyłącznie zespoły 2-osobowe) i I etapem kategorii TMiesz. Skala mapy 1:50 000, rozświetlenia w skali 1:25 000.

T(T)T (tor)turystyczna) - "Knajpa morderców", dystans ok. 27 km, etap nocny, pieszy, mapa w przeważającej części pełna w skali 1:25 000 z niewielkimi modyfikacjami (możliwe usuwanie niektórych dróg), ale niektóre punkty będą na LIDARach w skali od 1:100 do 1:5 000 lub na ortofotomapie. Zespoły 1-3 osobowe. Trasa będzie III etapem trasy TZ, IV etapem kategorii AR i II etapem TMiesz.

TTDł. (turystyczna Długodystansowa) - "Marianna", dystans ok. 19,4 km, etap nocny pieszy, mapa w przeważającej części pełna w skali 1:25 000 z niewielkimi modyfikacjami (możliwe usuwanie niektórych dróg), kilka punktów może być na LIDARach lub na ortofotomapie w skali od 1:1000 do 1:5000. Zespoły 1-3 osobowe. Trasa będzie III etapem trasy TU.

AR (Adventure Race) - I etap trasa kajakowa (TK), "Kochaj mnie, a będę twoją", rogaining 5 godzin, dystans ok. 15 km, II etap specjalny "Dolina", nocny, pieszy, na mapie kombinowanej, dużo PK, mało kilometrów, dystans ok. 4,9 km (dojściówka z mety etapu TK do bazy zawodów), III etap rowerowy, "Kurwy wędrowniczki", dzienny, rogaining 8-godzinny, dystans ok. 150 km, IV etap, trasa T(T)T, (tor)turystyczna), "Knajpa morderców", piesza, dystans ok. 27 km; Zespoły dwuosobowe, tylko i wyłącznie, wynikiem końcowym będzie zsumowany czas przebycia wszystkich etapów powiększony o kary czasowe powstałe z przeliczenia punktów karnych (w przypadku trasy rowerowej ilość punktów karnych stanowić będzie różnicę między zsumowaną rangą wszystkich punktów na trasie, a sumą rang wszystkich punktów podbitych na trasie przez zespół), metoda wyliczenia zostanie podana później i już teraz na myśl o tym dostaję negatywnej gęsiej skórki (czy może być gęsia skórka pozytywna?).

TMiesz (trasa mieszana) - I etap rowerowy, trasa TR, "Kurwy wędrowniczki", etap dzienny, rogaining 8-godzinny, dystans ok. 150 km, II etap trasa T(T)T, "Knajpa morderców" (będący także III etapem trasy TZ), dystans ok. 27 km, etap nocny, pieszy; zespoły 1-3 osobowe. Wynikiem końcowym będzie zsumowany czas przebycia obu etapów powiększony o kary czasowe powstałe z przeliczenia punktów karnych na obu trasach (w przypadku trasy rowerowej ilość punktów karnych stanowić będzie różnicę między zsumowaną rangą wszystkich punktów na trasie, a sumą rang wszystkich punktów podbitych na trasie przez zespół), metoda wyliczenia zostanie podana później i już teraz na myśl o tym dostaję negatywnej gęsiej skórki (czy może być gęsia skórka pozytywna?).

Oczywiście można sobie połączyć starty na różnych trasach/kategoriach w sposób inny niż opisany powyżej, np. w piątek wziąć udział w trasie kajakowej, wieczorem w piątek wystartować na etapie TZ, w sobotę rano wsiąść na rower, a wieczorem wybrać się na trasę pieszą TTDł.

7. Punktacja i sędziowanie

Punktacja będzie prowadzona zgodnie z "Zasadami punktacji i współzawodnictwa w turystycznych imprezach na orientację PTTK". W bazie zawodów ten dokument będzie wywieszony. W sporach regulaminowych ostateczny głos należy do organizatora.

8. Ramowy program zawodów:

Piątek, 13.09.2024r.

12:00 - otwarcie bazy zawodów
13:45 - dowóz uczestników trasy TK, a także I etapu AR na start trasy kajakowej
14:20 - start trasy kajakowej i jednocześnie I etapu kategorii AR
19:20 - meta etapu kajakowego, start odcinka specjalnego pieszego dla kategorii AR
19:40 - odprawa startowa dla uczestników I etapu tras TT/TM i TP/TD
19:45 - wydawanie dojściówek na start dla uczestników I etapu  tras TT/TM i TP/TD (start oddalony jest 1 km od bazy rajdu)
20:00 - start etapu I tras TT i TP
20:15 - wydawanie dojściówek na start dla uczestników I etapu  tras TZ/TS i TU/TJ (start oddalony jest 1 km od bazy rajdu)
20:30 - start etapu I tras TZ i TU
21:30 - 23:00 - meta odcinka specjalnego pieszego dla kategorii AR


Sobota, 14.09.2024r.

0:00 - 3:00 - meta etapu I tras TZ, TU, TT i TP
0:00 - 5:00 - godziny udostępnienia toalet, łazienki i pryszniców w Szkole Podstawowej w Krąplewicach dla uczestników zawodów
8:45 - odprawa startowa dla uczestników II etapu tras TZ/TS, TU/TJ, TT/TM i TP/TD
9:00 - start II etapu tras TZ, TU, TT i TP
9:25 - odprawa startowa dla uczestników trasy TR
9:30 - wydawanie map dla uczestników trasy TR
10:00 - strat trasy TR i jednocześnie III etapu rowerowego kategorii AR i II etapu TMiesz.
11:30-12:00 - meta II etapu tras TT i TP oraz start etapu III
14:00 - 18:00 - meta II etapu tras TZ i TU oraz III etapu tras TT i TP
14:00 - 19:00 - godziny udostępnienia toalet, łazienki i pryszniców w Szkole Podstawowej w Krąplewicach dla uczestników zawodów
18:00 - meta trasy TR i jednocześnie etapu rowerowego kategorii AR i TMiesz.
19:00 - zakończenie i dekoracja najlepszych na trasach TT, TP, TK i TR, losowanie nagród wśród uczestników tras dziennych sobotnich,
19:30 - start trasy (Tor)turystycznej, będącej jednocześnie III etapem trasy TZ, II etapem kategorii TMiesz. i IV etapem kategorii AR i Turystycznej Długodystansowej, będącej równocześnie III etapem trasy TU

Niedziela, 15.09.2024r.
2:00 - 12:30 - otwarcie szkoły podstawowej w Krąplewicach, można będzie tam skorzystać z pryszniców i WC, a także stołówki, na której będzie wydawana zupka regeneracyjna (grochówka) dla wszystkich uczestników tras nocnych
2:00 - 11:45 - meta trasy (Tor)turystycznej, będącej jednocześnie III etapem trasy TZ, II etapem kategorii TMiesz. i IV etapem kategorii AR i Turystycznej Długodystansowej, będącej równocześnie III etapem trasy TU
12:30 - zamknięcie bazy noclegowej w szkole podstawowej w Krąplewicach
10:30 - dekoracja najlepszych na trasach TU i TTDł.
13:30 - zakończenie imprezy, dekoracja najlepszych na trasach TZ,TMiesz, AR i T(T)T, losowanie nagród wśród uczestników tras nocnych

9. Zgłoszenia i wpisowe

Zapisy będą prowadzone w systemie elektronicznym na stronie internetowej imprezy http://marszwarownia.blogspot.com/ . W celu zapisania się na trasę należy wypełnić elektroniczny formularz zapisowy. Formularz zapisowy zostanie zamknięty we wtorek, 10.09 br. o godz. 22:59, potem można się już tylko zapisać przesyłając wiadomość na mail organizatora lub wysyłając sms - mail i tel do organizatora zostały podane w punkcie 1 regulaminu.

Tabela opłat startowych, cz. I



Jednak dla dzieci i młodzieży do lat 20 na trasach TU, TT i TP, gdzie będą prowadzone kategorie wiekowe odpowiednio: TJ, TM i TD, tabela opłat wygląda bardziej zachęcająco



































A to tabelka opłat dla pozostałych tras:

Uczestnicy, którzy chcą połączyć sobie starty na poszczególnych trasach w sposób inny niż wyżej zasugerowano w tabeli opłat, na przykład: trasa kajakowa, etap I trasy TU, etap rowerowy, etap III trasy TZ, z prostej sumy opłat za poszczególne etapy niech sobie odejmą po 5 złotych od każdego etapu, z wyjątkiem pierwszego z nich, czyli np. w pierwszym terminie płatności byłoby to dla wyżej wskazanego przypadku: 80 + 28 + 55 + 47 = 210 PLN, zamiast 80 + 33 + 60 + 52 = 225 PLN.

Opłatę należy uiścić na konto organizatora: 17 1020 1811 0000 0502 0095 8769, Bank PKO BP Oddział 3 w Gdańsku. Nazwa właściciela rachunku: Krzysztof Nowak. Uwaga!!! Osoby, które nie opłacą wpisowego do 10.09, godz. 22:59, a będą chciały wystartować, proszone są już o nie przelewanie wpisowego na wskazane konto, lecz o uiszczenia opłaty w bazie. Ewentualnie, jeśli już ktoś bardzo będzie chciał zrobić przelew, proszony jest o przedłożenie potwierdzenia przelewu w sekretariacie zawodów.

W tytule przelewu należy wpisać: "Opłata startowa MnO Warownia + nazwa trasy lub tras + imię i nazwisko (imiona i nazwiska) osoby (osób), za które uiszczamy opłatę". Jeśli wśród opłacanych uczestników jest osoba do 20 roku życia i startuje ona na jednej z tras: TU, TT lub TP, również należy to wskazać w tytule przelewu.

Osoby, które zapiszą się i opłacą wpisowe mogą uzyskać jego zwrot w wysokości 100%, pod warunkiem poinformowania organizatora o rezygnacji ze startu do dnia 04.09 do godz. 22:59. Osoby, które zrezygnują ze startu i poinformują o tym fakcie organizatora od 04.09 godz. 22:59:01 do 10.09, godz. 22:59, uzyskają 50% zwrotu wpisowego. Po tym terminie wpisowe osoby, która zrezygnowała ze startu przepada.

Ufff, wreszcie koniec tego koszmarnie długiego punktu regulaminu.

10. Świadczenia

Mapa dla każdego uczestnika, protokół z wynikami i mapy wzorcowe w bazie po zakończeniu etapów, pamiątkowa naklejka, drożdżówka/pączek/inne ciastko, po każdym z etapów zawodów, woda mineralna po każdym etapie zawodów, kiełbaski i ognisko od godz. 22:00 w piątek, 13.09 br. (dodatkowo na starcie TK od 18:30 do 20:30) do ok. 5:00 w sobotę, 14.09, w sobotę od 14:00 do 19:30 oraz w niedzielę, 24.09 od godz. 0:00 do 13:00, grochówka dla uczestników: etapu II tras TZ i TU, etapów II i III tras TT i TP, trasy TR, trasy T(T)T, będącej jednocześnie III etapem trasy TZ. IV etapem kategorii AR, II etapem TMiesz. i trasy TTDł., będącej jednocześnie III etapem trasy TU. Darmowe miejsce pod namiot na polu namiotowym w bazie zawodów, przenośne WC Toi-toi w bazie zawodów, ciepłe prysznice, łazienki i WC w Szkole podstawowej w Krąplewicach w porach określonych w punkcie 8 komunikatu startowego - Ramowy program zawodów, a także miejsce na stołówce do zjedzenia zupki regeneracyjnej od 2:00 do 12:30 w niedzielę, 15.09. W przeciwieństwie do edycji Warowni, która miała się odbyć w 2023 roku tym razem organizator nie zapewnia noclegów w szkole w Krąplewicach, cena wynajmu pomieszczeń szkolnych okazała się zaporowa, puchary za miejsca I-III na trasach TZ, TU i TR, statuetki za miejsca I-III na trasach TT, TP, TMiesz., T(T)T i TTDł., a na AR za I miejsce lub miejsca I-III w zależności od frekwencji, dyplomy za miejsca I - III na wszystkich trasach. Nagrody rzeczowe na wybranych trasach w zależności od zasobności budżetu z pierwszeństwem na trasach TZ, TU, TR i TT. Losowanie nagród dla wszystkich uczestników w sobotę około 19:00 i w niedzielę około 13:30, przy czym osoba, która już raz coś wylosowała w sobotę obejdzie się smakiem w losowaniu niedzielnym.

11. Transport 

Do bazy najłatwiej się dostać samochodem osobowym, miejsca parkingowe zostaną wyznaczone na terenie bazy, a jeśli chodzi o pozostałe środki transportu - około 5 km od bazy znajduje się stacja PKP Laskowice Pomorskie, na której zatrzymują się także pociągi dalekobieżne IC, TLK. Z Laskowic rzadko bo rzadko, ale kursują autobusy w kierunku bazy, należy wysiąść na przystanku na skrzyżowaniu w Krąplewicach. Organizator nie zapewnia transportu dla uczestników.

12. Postanowienia końcowe

Impreza odbędzie się bez względu na pogodę. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone wobec uczestników i przez uczestników wobec osób trzecich w trakcie zawodów. Informacja nt. minut startowych poszczególnych zespołów dostępna będzie w czwartek, 12.09, w godzinach wieczornych na stronie internetowej http://marszwarownia.blogspot.com/. Ponadto również w czwartek, 12.09, w godzinach wieczornych, ukaże się na stronie zawodów komunikat techniczny, gdzie zostaną doprecyzowane informacje na temat poszczególnych tras (dystans dokładny, liczba PK) oraz dojazdu do bazy zawodów, uszczegółowiona zostanie także mapka bazy zawodów. Regulamin będzie na bieżąco doprecyzowywany, o każdej zmianie w nim będziemy informować.